Budowa Wysokospecjalistycznego Ośrodka Medycznego Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego
dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie
WARTOŚĆ PROJEKTU: 116 370 000,00 PLN WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 81 459 000,00 PLN
BUDOWA Wysokospecjalistycznego Ośrodka Medycznego
Przedmiotem projektu o nazwie ”Utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży poprzez budowę budynku użyteczności publicznej Wysokospecjalistycznego Ośrodka Medycznego Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie” jest budowa ośrodka, w którym będzie realizowana kompleksowa opieka psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci i młodzieży. Świadczenia medyczne będą prowadzone przy zastosowaniu optymalnych metod diagnostyki i leczenia zgodne z nowym modelem psychiatrii dzieci i młodzieży, o których mowa w Rozp. Ministra Zdrowia z dnia 14.08.2019 r. Dz.U. 2019 poz. 1640 z późn. zm.), w ramach:
I stopnia referencyjności – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży;
II stopnia referencyjności - Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
W Centrum zapewniona zostanie przestrzeń rekreacyjno-sportowa, w tym boisko sportowe oraz sala gimnastyczna. Infrastruktura wytworzona w ramach projektu (wraz ze sprzętem) będzie wykorzystywana na rzecz udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Celem projektu jest zapewnianie równego dostępu do opieki zdrowotnej i wspieranie odporności systemów opieki zdrowotnej oraz wspieranie przechodzenia od opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej i środowiskowej. Cele szczegółowe projektu to:
poprawa jakości i dostępności do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii dla dzieci i młodzieży w regionie,
podniesienie jakości działań w obszarze diagnostyki i terapii w zakresie opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży,
promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym osób młodych.
Szeroki zakres rzeczowy Projektu pozwoli na zaspokojenie potrzeb ww. grup odbiorców oraz przyniesie wymierne korzyści polegające m.in. na:
skróceniu okresu oczekiwania na konsultacje lekarskie w zakresie psychiatrii,
poprawie jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii dla dzieci i młodzieży w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia,
poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego populacji dzieci i młodzieży w regionie,
zwiększeniu dostępności do specjalistycznych i wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii w regionie,
podniesieniu jakości działań w obszarze diagnostyki i terapii w zakresie opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży,
poprawie jakości opieki psychiatrycznej nad młodym pacjentem,
dostosowaniu infrastruktury medycznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób o szczególnych potrzebach.
Całkowita wartość Projektu wynosi 116 370 000,00 PLN, z czego 70 % stanowi przyznane dofinasowanie w wysokości 81 459 000,00 PLN, udzielone w ramach Priorytetu nr 5 „Fundusze Europejskie na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego na Dolnym Śląsku” Działania nr 5.1 „Infrastruktura ochrony zdrowia” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027.