Kontakt w sprawie szkolenia: tel. 726 700 696
Szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolej
02-09-2024 r.Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie zaprasza nauczycieli, pedagogów oraz psychologów szkolnych/przedszkolnych do udziału w BEZPŁATNYM dwudniowym szkoleniu na realizatora programu promocji zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego” (grupą odbiorców programu są dzieci w wieku 5 - 8 lat).
Szkolenie będzie realizowane w siedzibie DCZPDM przy ulicy Marii Konopnickiej 5 w Lubinie w dniach 13 i 14 września (piątek, sobota) 2024 w godzinach:
📌 Dzień 1: 13 września 2024 r. w godzinach 15:00 - 19:30
📌 Dzień 2: 14 września 2024 r. w godzinach 09:00 - 15:00
W szkoleniu mogą brać udział nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkolni/przedszkolni zatrudnieni w placówkach edukacyjnych na terenie miasta Lubina.
Zgłoszenia na szkolenie prosimy kierować drogą mailową na adres szkolenia@dczpdm.lubin.pl wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia (POBIERZ TU). Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia można też otrzymać pod numerem telefonu ☎️ 726 700 696.
Każdy z uczestników otrzyma komplet materiałów zawierający: szczegółowe scenariusze każdego spotkania, ilustracje, arkusze ćwiczeń, informator dla rodziców oraz zestaw ćwiczeń do wykonania w domu, plakaty i wskazówki dla nauczyciela. Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat uprawniający do realizacji programu „Przyjaciele Zippiego” w grupie docelowej odbiorców programu w przedszkolu, szkole lub innej placówce.
***
Program „Przyjaciele Zippiego” został opracowany w celu wyposażenia małych dzieci w podstawowe kompetencje społeczno – emocjonalne, które pomagają radzić sobie w sytuacjach trudnych, a w przyszłości pozwolą im dobrze funkcjonować w relacjach z innymi i unikać zachowań ryzykownych. W programie „Przyjaciele Zippiego” nauczyciel prowadzi z dziećmi 24 spotkania w trakcie jednego roku szkolnego (zazwyczaj jedna godzina lekcyjna tygodniowo) na podstawie szkolenia i bardzo starannie opracowanych materiałów metodycznych.
Na program składa się 6 części tematycznych (po 4 spotkania w każdej części):
uczucia,
komunikacja,
przyjaźń,
rozwiązywanie konfliktów,
przeżywanie zmiany i straty,
radzenie sobie z trudnościami.
Kanwą każdej części jest czytane przez nauczyciela i wzbogacone ilustracjami opowiadanie, do którego odwołujemy się w trakcie ćwiczeń i zabaw podczas 4 spotkań. Bohaterowie opowiadań to grupa przyjaciół, którzy przeżywają różne przygody, które mogą przytrafić się każdemu dziecku. Na przykładzie tych sytuacji nauczyciel rozmawia z dziećmi, omawiając różne zachowania i możliwości działania. W trakcie spotkań dzieci wykonują ćwiczenia, rysują, odtwarzają scenki i wymyślają różne sposoby poradzenia sobie z trudnościami, jakie je spotykają.
Poprzez słuchanie opowiadań o przygodach bohaterów programu, rozmowy, ćwiczenia, gry i zabawy – dzieci uczą się jak:
rozpoznawać i nazywać uczucia swoje i innych,
wypowiadać się i uważnie słuchać,
prosić o pomoc, nawiązywać i utrzymywać przyjaźń,
radzić sobie z samotnością i odrzuceniem,
mówić „przepraszam” i rozwiązywać konflikty,
radzić sobie ze zmianą i stratą, m.in. ze śmiercią,
odnaleźć się w nowej sytuacji i radzić sobie z trudnościami.
Więcej informacji na temat programu „Przyjaciele Zippiego” można znaleźć na stronie internetowej: https://programyrekomendowane.pl/programy/promocja-zdrowia-psychicznego/przyjaciele-zippiego/
Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie informuje, że z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska uzyskało dofinansowanie do realizacji projektu o nazwie ”Budowa Wysokospecjalistycznego Ośrodka Medycznego Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie” w wysokości 81 459 000,00 PLN.
Bezpłatne szkolenia
21 marca 2024Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie zaprasza nauczycieli, pedagogów oraz psychologów szkolnych pracujących w placówkach edykacyjnych na terenie gminy miejskiej Lubin na bezpłatne szkolenia na realizatorów programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego:
Unplugged;
Iskra odporności;
Przyjaciele Zippiego.
Szkolenia są dwudniowe; po szkoleniu uczestnicy otrzymają stosowny certyfikat.
Współpraca z samorządami w roku 2024
24-05-2024 r.Informujemy, że w 2024 roku Gmina Miejska Lubin, Gmina Polkowice, Gmina Chocianów oraz Gmina Ścinawa, w ramach współpracy z naszą jednostką, finansują dla swoich mieszkańców ponadlimitowe gwarantowane świadczenia zdrowotne dla dzieci i młodzieży w zakresie poradni zdrowia psychicznego dla dzieci.
Dodatkowo Gmina Miejska Lubin i Gmina Polkowice finansują również świadczenia zdrowotne w zakresie poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży.
Dzieci i młodzież z terenów ww. gmin do lekarza psychiatry dziecięcego oraz do psychologa dziecięcego przyjmowane są bezpłatnie oraz bez skierowania. W celu umówienia wizyty należy zadzwonić do rejestracji pod numer telefonu 726 990 990 (w godzinach 800 - 2000).
Zakres świadczeń:
Porada lekarska psychiatryczna dziecka – diagnostyczna.
Porada lekarska psychiatryczna dziecka – terapeutyczna, kontrolna.
Porada psychologiczna – diagnostyczna.
Porada psychologiczna.
Sesja psychoterapii indywidualnej.
Sesja psychoterapii rodzinnej.
Sesja psychoterapii grupowej przy udziale minimum 4 osób.
Sesja wsparcia psychospołecznego grupowa.
Wizyty, porady, domowe lub środowiskowe (tylko gmina Polkowice, Ścinawa, Chocianów).
Porada kompleksowo konsultacyjna dla osób z autyzmem dziecięcym (tylko Chocianów).
Terminy realizowanych świadczeń:
Finansowane z budżetu Gminy Miejskiej Lubin świadczenia są realizowane do dnia 20 grudnia 2024.
Finansowane z budżetu Gminy Polkowice świadczenia są realizowane do dnia 13 grudnia 2024.
Finansowane z budżetu Gminy Chocianów świadczenia są realizowane do dnia 20 grudnia 2024.
Finansowane z budżetu Gminy Ścinawa świadczenia są realizowane do dnia 20 grudnia 2024.
Przypominamy, że realizujemy również świadczenia gwarantowane w systemie NFZ (szczegóły).
Światowy Dzień Walki z Depresją
23 lutego 2024Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową. Na świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, w tym 4 miliony w Polsce. Dużą część chorych stanowią dzieci i młodzież 🤦♀️🙇🤷♂️.
Depresja to choroba, która jest związana z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu; dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Depresja nie jest tylko chwilowym obniżeniem nastroju, ale chorobą, która utrudnia bądź nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Objawami depresji u dzieci, podobnie jak u osób dorosłych, są:
🔹smutek;
🔹obniżone poczucie własnej wartości;
🔹widoczne zmiany w obszarze aktywności psychoruchowej – spowolnienie lub pobudzenie;
🔹poczucie braku nadziei i sensu życia;
🔹zaburzenia koncentracji uwagi;
🔹widoczne ograniczenia albo rezygnacja z zainteresowań i aktywności, które dotychczas sprawiały radość;
🔹trudności i zmiana dotychczasowego wzorca snu (wyraźne trudności z zasypianiem lub wczesne wybudzanie);
🔹nawracające myśli o śmierci i samobójstwie;
🔹zaburzenia odżywiania: wzrost lub spadek apetytu;
🔹nadmierne zmęczenie;
🔹spadek energii.
Depresję można i należy leczyć. Nie bójmy się prosić o pomoc❗
Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się z depresją:
➡️ Skontaktuj się z psychologiem lub psychiatrą.
➡️ Skorzystaj z infolinii kryzysowej:
☎️ 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czynny całą dobę (24h);
☎️ 116 123 - telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 22:00;
☎️️ 726 700 774 - telefon zaufania Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie czynny codzienne w godz. 20:00 - 22:00.
➡️ Dołącz do grup wsparcia dla osób z depresją.
Pamiętaj - nie jesteś sam / sama. Wspólnie możemy pokonać depresję!
**Dodatkowe informacje:**
📌Forum Przeciw Depresji - www.forumprzeciwdepresji.pl
📌Życie warte jest rozmowy - www.zwjr.pl
Oferta Pracy
28-11-2023 r.📢 Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie zatrudni osoby zainteresowane pracą na stanowisku:
📌 Terapeuty uzależnień - wymagane doświadczenie w pracy z młodzieżą i ich rodzinami, status osoby będącej w trakcie procesu certyfikacyjnego na specjalistę terapii uzależnień, lub posiadanie certyfikatu specjalisty terapii uzależnień.
📌 Osoby z wykształceniem pedagogicznym, psychologicznym, psychoterapeutycznym lub w zakresie terapii uzależnień gotowej do przeprowadzania oddziaływań z obszaru psychoprofilaktyki i promocji zdrowia dla dzieci i młodzieży w szkołach oraz dla nauczycieli i przedstawicieli różnych grup zawodowych pracujących z dziećmi i młodzieżą. Istotne do podjęcia pracy na powyższym stanowisku jest doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą z zakresu psychoprofilaktyki zdrowia psychicznego w tym uzależnień. Dodatkowym atutem będzie certyfikacja w zakresie realizacji rekomendowanych programów psychoprofilaktycznych dla dzieci i młodzieży.
Zainteresowane osoby są proszone o wysłanie CV na adres e-mail 📧 rekrutacja@dczpdm.lubin.pl z dopiskiem:
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie Sp. z o.o. w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."
Zapraszamy❗
Więcej informacji o programie: https://programfred.pl/
Ulotka promująca: kliknij, by pobrać
Fred Goes Net
16-11-2023 r.👍 Z dumą informujemy, że DCZPDM dołączyło do grona realizatorów programu Fred Goes Net.
Fred Goes Net to program wczesnej interwencji skierowany do młodzieży 🧒👧 w wieku 13-19 lat, które są na etapie eksperymentowania lub szkodliwego używania substancji psychoaktywnych (narkotyki 💊 oraz tzw. dopalacze 🧪, alkohol 🍺) i doświadczają związanych z tym problemów.
Czy Twoje dziecko ma kontakt z narkotykami, dopalaczami lub piciem alkoholu oraz należy do grupy wiekowej 13-19 lat❓
Jeśli na powyższe pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to skontaktuj się z placówką DCZPDM w Lubinie pod numerem ☎ 726 990 990 i zapytaj o program Fred Goes Net. Zapraszamy❗👋
Fred Goes Net składa się z rozmowy indywidualnej i 8 trwających godzinę zajęć prowadzonych w małych grupach (5-12 osób).
Udział w programie jest bezpłatny. Program nie jest skierowany do osób uzależnionych.
3 lata Przychodni
23-10-2023 r.🎂 🍰 Dziś mijają 3️⃣ lata funkcjonowania 🏥 Przychodni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie. To trzy lata pełne zaangażowania, empatii i wsparcia dla naszych młodych pacjentów 👶🧒👧 oraz ich rodzin. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udzieliliśmy 10690 świadczeń terapeutycznych (w tym 6832 świadczeń w ramach NFZ), przeprowadziliśmy 147 wykładów dla uczniów, rodziców i nauczycieli, zrealizowaliśmy 13 szkoleń dla grup zawodowych, zapewniliśmy 730 godzin dyżuru ☎️ Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oraz 190 godzin dyżuru Punktu Interwencyjno-Informacyjnego. Niech kolejne lata będą pełne sukcesów, wzrostu i jeszcze większej liczby uśmiechów na twarzach naszych podopiecznych! 🚀💖
BUDOWA SZPITALA NA PÓŁMETKU
11-10-2023 r.Prace budowlane związane z realizacją Wysokospecjalistycznego Ośrodka Medycznego Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie przebiegają zgodnie z planem - pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z placówki już na początku przyszłego roku. Budowa ośrodka potrwa do końca 2024 roku.
Światowy Dzień zdrowia psychicznego
10-10-2023 r.Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka - to tegoroczne hasło przewodnie obchodzonego 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.
Wszyscy mamy prawo do dobrego zdrowia psychicznego. Jeśli czujesz się przytłoczony/a, smutny/a lub nie wiesz, jak sobie poradzić z problemami, nie bój się szukać pomocy.
Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne:
📌 Mów o swoich uczuciach - nie bój się podzielić się tym, co czujesz z zaufaną osobą, np. rodzicem, przyjacielem, nauczycielem lub psychologiem.
📌 Dbaj o siebie - regularnie uprawiaj sport, zdrowo się odżywiaj i wysypiaj się.
📌 Spędzaj czas z bliskimi - relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne dla naszego samopoczucia.
📌 Znajdź coś, co sprawia Ci radość - zadbaj o swoje hobby i zainteresowania.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy, możesz skorzystać z następujących źródeł:
☎️ Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży w DCZPDM: 726 700 774 (dyżur codziennie w godzinach 20:00 - 22:00)
☎️ Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (dyżur 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
☎️ Ogólnopolski telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym: 116 123 (dyżur poniedziałek -piątek od 14:00 - 22:00)
Pamiętaj, że nie jesteś sam/a i że zawsze możesz liczyć na pomoc.
ZATRUDNIMY PSYCHOLOGÓW i TERAPEUTÓW
12-06-2023 r.Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie zatrudni osoby zainteresowane pracą na stanowisku:
Psychoterapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, systemowym, gotowego do pracy z pacjentem w wieku rozwojowym i jego rodziną w ramach Poradni. Minimalne wymagania do podjęcia pracy to status osoby będącej w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego z ukończonym drugim rokiem szkolenia.
Psychoterapeuty systemowego gotowego do pracy z pacjentem w wieku rozwojowym i jego rodziną w ramach Zespołu Terapii Rodzin.
Psychologa gotowego do pracy z pacjentem w wieku rozwojowym i jego rodziną w ramach Zespołu Środowiskowego Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, zdecydowanego na podjęcie zatrudnienia minimum na ¾ etatu.
Terapeuty uzależnień posiadającego doświadczenie w pracy z młodzieżą i ich rodzinami, status osoby będącej w trakcie procesu certyfikacyjnego na specjalistę terapii uzależnień lub certyfikat specjalisty terapii uzależnień.
Psychoterapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym gotowego do pracy na oddziale dziennym psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Minimalne wymagania do podjęcia pracy to status osoby będącej w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego z ukończonym drugim rokiem szkolenia oraz gotowością do podjęcia pracy w wymiarze minimum ¾ etatu.
Zainteresowane osoby są proszone o wysłanie CV na adres e-mail rekrutacja@dczpdm.lubin.pl z dopiskiem:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie Sp. z o.o. w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Ogłoszenie
30-01-2023 r.Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie zatrudni osoby zainteresowane pracą na stanowisku psychoterapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym, gotowe do pracy na oddziale dziennym psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Do zadań psychoterapeuty będzie należała praca ze starszą młodzieżą (szkoła średnia), współprowadzenie psychoterapii grupowej, prowadzenie psychoterapii indywidualnej i konsultacji diagnostycznych, współpraca z Zespołem Leczącym (psycholodzy, psychoterapeuci, lekarz psychiatra, pielęgniarka, terapeuta zajęciowy, arteterapeuta). W ramach pracy na oddziale odbywają się także zebrania kliniczne oraz regularne superwizje (dwa razy w miesiącu).
Minimalne wymagania do podjęcia pracy to status osoby będącej w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego z ukończonym drugim rokiem szkolenia oraz gotowość do podjęcia pracy w wymiarze minimum ¾ etatu.
Zainteresowane osoby są proszone o wysłanie CV na adres e-mail rekrutacja@dczpdm.lubin.pl z dopiskiem:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie Sp. z o.o. w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
rozpoczęcie budowy
09-08-2022 r.Ruszyły prace budowlane Wysokospecjalistycznego Ośrodka Medycznego Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Prace potrwają do końca 2024 roku.
Podpisanie umowy na realizację szpitala
27-07-2022 r.W lubińskim ratuszu podpisano dziś umowę z firmą Climamedic na realizację Wysokospecjalistycznego Ośrodka Medycznego Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Prace budowlane rozpoczną się w sierpniu i potrwają do końca 2024 roku.
TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
09-03-2022 r.Przypominamy, że w DCZPDM działa ☎️ Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 👶👦👧.
Dyżur pod numerem ☎️ 726 700 774 prowadzony jest codziennie przez 7 dni w tygodniu od godziny 2000 do godziny 2200 przez psychologów i psychoterapeutów, posiadających doświadczenie w pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą (pomoc prowadzona jest w języku polskim).
W języku ukraińskim dyżury telefoniczne z pomocą psychologiczną dla dzieci i młodzieży prowadzone są pod numerem 800 12 12 12 (telefon prowadzony przy Rzeczniku Praw Dziecka).
(🇺🇦) Увага! Допомога українською мовою 800 12 12 12.
(https://tinyurl.com/ykm5m7se)
Masz problem? Z nami możesz porozmawiać o wszystkim, co Cię martwi - zadzwoń. Pod tym numerem telefonu czeka pomoc psychologiczna.
W rozmowie czuj się bezpiecznie - przekazywane informacje są poufne.
W sytuacji, gdy zagrożone jest Twoje zdrowie lub życie, powiadomimy odpowiednie osoby, które pozwolą nam zadbać o to, abyś był(a) bezpieczny(a).
Przychodnia - podsumowanie roku
23-10-2021 r.Rok temu, 23 października 2020 r., otworzyliśmy Przychodnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie. Przez ten rok m.in. przyjęliśmy 9 663 Pacjentów (z czego 5 789 w ramach NFZ), udzieliliśmy 18 wykładów w szkołach, przeprowadziliśmy 21 szkoleń grup zawodowych, zapewniliśmy 660 godzin dyżuru Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oraz 989 godzin dyżuru Punktu Interwencyjno-Informacyjnego. A to dopiero początek!
Spacer Wirtualny
22-03-2021 r.Zapraszamy na wirtualny spacer po Przychodni Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie:
Przychodnia - wydłużenie czasu pracy
23-11-2020 r.W związku z dużym zainteresowaniem Przychodnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży wydłuża czas pracy oraz zmienia godziny rejestracji.
Rejestracja do Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży prowadzona jest telefonicznie w dni robocze od poniedziałku do piątku od godziny 800 do godziny 2000 pod numerem:
726 990 990
Przychodnia zapewnia opiekę dla dzieci i młodzieży do ukończenia szkoły ponadpodstawowej - nie dłużej jednak niż do 21 roku życia.
PRZYCHODNIA - koniec prac adaptacyjnych
16-10-2020 r.Dobiegły końca prace adaptacyjne w budynku po byłym Gimnazjum nr 4 przy ul. Marii Konopnickiej 5 w Lubinie. Przychodnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży rozpoczyna działalność 26 października 2020 roku.
Budowa nowego obiektu
Wizualizacja przychodni i szpitala Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie Sp. z o.o. przy ulicy 1 Maja.